Lake House Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Lake House cocktail table, made from poplar solids and oak veneers with an oak finish, features planked tops and wood accents. It includes a planked bottom shelf, two push-through drawers with antiqued brass hardware, and casters.
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Lake House |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Lake House Cocktail Table
Enjoy family game night around the Lake House cocktail table. Crafted of poplar solids and oak veneers, this piece features an oak finish, appealing planked tops with additional wood and peg accents, planked bottom shelf, two push-through drawers accented by antiqued brass knob hardware, anchored by a tapered leg design. The golden oak finish allows for a universal appeal.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Oak |
| Dimensions | W48 x D27 x H19 |
| Box Dimensions | W51 x D30 x H11 |
| Cubes | 9.34 |
| Cocktail Table with Casters | Yes |
| Appealing Planked Tops | Yes |
| Veneered Shelves | Yes |
| Antique Brass Hardware | Yes |
| Push Through Drawers | Yes |
| Compliments Today”s Upholstery | Yes |
| Tapered Leg Design | Yes |
| Rectangular 48 Inch Cocktail Table | Yes |
| Compliments Today’s Upholstery | Yes |
| Weight | 92 lbs. |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 48 × 19 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Oak |
| Style | Rustic |
| Collection | Lake House |
Why buy the Lake House Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.