Jay Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44706
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Transitional power reclining sofa with tall backs, power headrests and side power controls; powered backs and legrests move together and built-in USB keeps devices charged.
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Jay Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44706
A tall back, pillow-soft seats and detailed flange stitching make this transitional style sofa perfect for any décor. But take one look at the sleek side power buttons and you’ll see this family-favorite has a lot more to offer. Complete with Power Headrest, our Jay Full Reclining Sofa goes from upright to fully reclined at the touch of a button. Powered backs and legrests move together to your preferred reclining position, while the power-tilt headrest moves independently, supporting your head and neck as you watch TV, read or simply relax. Convenient built-in USB ports keep you connected, while our Go Cordless battery pack upgrade lets you unplug and recline anywhere in a room, no electrical outlet needed.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Power Headrest | Yes |
Product Details
| Casual style and comfort | Yes |
|---|---|
| Dual power recliner w/ adjustable headrest | Yes |
| Outside-mounted controllers with USB power your smartphone or tablet | Yes |
| Flange stitching on backs, arms and footrests | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Why buy the Jay Power Reclining Sofa w/ Headrest – U44706 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.