Warrendale Power Recline – Sofa
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
| Dimensions | 38.2 × 83.1 × 42.1 in |
|---|---|
| Brand | BarcaLounger |
| Color | Brown |
| Detail Color | Worthington Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Motion Groups |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Warrendale Power Recline – Sofa
Traditionally styled smaller scale group with articulated power headrest and power recline. Group features winged pub back design, pleated shaped arms, and box seat styled pad over chaise seating with pocketed coil springs encased in foam, wrapped in Dacron with down blend feather toppers. Nail head trim accents the wings, arms, shaped bottom rails, and foot boards. Available pieces: reclining sofa, reclining loveseat and matching recliner. Wood legs are a espresso color. Power buttons have USB port, memory button and auto close button.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Cover | worthington-cognac |
|---|---|
| Dimensions | D 38.2″ W 83.1″ H 42.1″ in |
| Seat Dimensions | D 20.9″ W 71.3″ H 20.9″ in |
| Power Headrest | Yes |
| Wood Finish | KS328 |
| Nails | Bright Brass |
| Upholstery Type | Leather |
| Weight | 281.6 lbs |
| Arm Height | 24.8 |
| Recliner Type | Low-Leg Recliner |
| Recline Mechanism | Power Recliner |
| Seating Comfort | Leggett and Platt Mech Boxed seat, pad over chaise Pocketed Coil Springs |
| Upholstery | Leather |
| Dimensions | 38.2 × 83.1 × 42.1 in |
|---|---|
| Brand | BarcaLounger |
| Color | Brown |
| Detail Color | Worthington Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Motion Groups |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
Why buy the Warrendale Power Recline – Sofa from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.