Jay Rocking Recliner – 010706
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Jay rocking recliner with slightly flared arms, a distinctive horizontal back seam and detailed flange trim; side-mounted handle lifts the legrest into three locked positions and the chair rocks and reclines for casual family comfort.
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Jay Rocking Recliner – 010706
For casual style and comfort, it’s easy to see why the Jay Rocking Recliner is a family favorite. Jay features slightly flared arms, a distinctive horizontal seam across the back and detailed flange trim on the back, arms, chaise seat and footrest to complement your casual décor. Simply use the convenient handle on the outside arm to raise the legrest for reading, relaxing or watching TV. When you’re not reclining, it’s a relaxing rocker with a smooth, graceful motion.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Rocker | Yes |
Product Details
| Family-friendly style | Yes |
|---|---|
| Slightly flared arms | Yes |
| Distinctive horizontal seam across the back | Yes |
| Detailed flange trim | Yes |
| Rocks and reclines for total comfort | Yes |
| Convenient side-mounted handle lifts the legrest into 3 supportive, safely locked positions | Yes |
| Chair can be gently rocked when the legrest is not engaged | Yes |
| Chair back can recline independently, without activating the legrest | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Personalize your recline with 16 different back positions (approximately 12” clearance space required for full recline) | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
Videos
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 42.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Rocker, Rocking |
Why buy the Jay Rocking Recliner – 010706 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.