Jay Reclining Sofa – 444706
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Transitional reclining sofa with flange stitching, pillow-soft seats and chaise legrests; easy-action latch releases on both outside arms provide personalized reclining without raising the legrest if preferred.
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86.6 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Jay Reclining Sofa – 444706
Transitional style, complete with detailed flange stitching, give Jay a casual look perfect for family-friendly rooms, while pillow-soft seats and chaise legrests are an inviting place to kick back and relax. A convenient, easy-action latch release on both left and right outside arms allows you to easily adjust the back and legrest for personalized reclining comfort, or recline without raising the legrest for even more comfort options. Family time just got a lot more comfortable.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Casual style and comfort | Yes |
|---|---|
| Standard chaise seat and footrest | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Skilled artisans cut, sew and assemble every piece of La-Z-Boy furniture | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 192 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 86.6 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Jay |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Jay Reclining Sofa – 444706 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.