Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Ultra-comfortable power lift recliner with a one-piece seat and back that move together; offers zero-gravity positioning, power tilt, independent back/legrest motion and an easy wired controller with side storage.
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
The Pinnacle Platinum Power Lift Recliner with Headrest and Lumbar makes life easier, and a lot more comfortable. Just press a button to get in or out, or fully recline — all the way back to the zero-gravity position. The one-piece seat and back move together, eliminating gaps and providing full body support in all reclined positions. Features include power tilt, independent back and legrest motion and adjustable headrest and lumbar support. Plus, an easy-to-use wired controller and side storage pocket.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Ultra-comfortable lift chair and power recliner | Yes |
|---|---|
| Seat and back move together, eliminating gaps and providing full body support in all reclined positions | Yes |
| Power tilt | Yes |
| Independent back and legrest motion | Yes |
| Adjustable headrest | Yes |
| Adjustable lumbar support | Yes |
| Easy-to-use wired controller | Yes |
| Zero-gravity position alleviates pressure on the lower back and spine | Yes |
| Can be placed 11 inches from a wall | Yes |
| 350-lb. weight capacity | Yes |
| Right side storage pocket | Yes |
| Battery backup in case of power failure (requires 2 9V batteries) | Yes |
| ETL safety certifier and listed product | Yes |
| Legrest autostop safety feature | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Why buy the Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.