Pinnacle Swivel Gliding Recliner – 017512
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Pinnacle swivel-gliding recliner with a plush tall back, padded rolled arms and a continuous chaise seat and legrest; it swivels, glides and reclines and uses high-grade foam and blown-fiber fill for lasting comfort.
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 33 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Pinnacle Swivel Gliding Recliner – 017512
The Pinnacle Gliding Recliner has an easygoing style that’s just right for resting and relaxing. Sink in and enjoy its plushly pillowed tall back and padded rolled arms. The chaise seat and legrest cradle your body in a continuous zone of comfort. Simply use the convenient handle on the outside arm to raise the legrest for reading, relaxing or watching TV. When you’re not reclining, it swivels and glides with a smooth, graceful motion.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Plush, ultra-comfortable recliner | Yes |
|---|---|
| Padded rolled arms | Yes |
| Chaise seat and legrest | Yes |
| Padded, channel-stitched tall back maintains shape and support | Yes |
| Swivels, glides and reclines for total comfort | Yes |
| Adjust the legrest with a convenient side-mounted handle | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 33 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Swivel |
Why buy the Pinnacle Swivel Gliding Recliner – 017512 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.