Clayton Gold Power Lift Recliner w/ Massage & Heat – 1HM562
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Power lift recliner with heat and a 6-motor massage system plus a one-piece seat-and-back for full-body support; wired controller, battery backup and high/low heat settings provide assisted comfort and safety.
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 42 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Clayton |
| Features | Customizable, Fabric, Massage, Power, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Clayton Gold Power Lift Recliner w/ Massage & Heat – 1HM562
Functionality and rugged good looks make Clayton prepared to be noticed. The one-piece seat and back move together, eliminating gaps and providing full body support in all reclined positions. Simply use the handy wired controller to get in or out, or fully recline. Then, activate the high/low heat and 6-motor massage for additional comfort.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish power lift chair and recliner | Yes |
|---|---|
| Independent back and legrest motion | Yes |
| Ergonomically designed wired controller | Yes |
| 3-setting heat in the back and seat regions (High/Low/Off) | Yes |
| 6-motor vibration massage (4 in the back, 2 in the seat) | Yes |
| 3 massage modes (Constant On/Wave/Pulse) | Yes |
| Adjustable massage speeds (High/Medium/Low/Off) | Yes |
| Can be placed 13.5 inches from a wall | Yes |
| 500-lb. weight capacity | Yes |
| Right side storage pocket | Yes |
| Battery backup in case of power failure (requires two 9V batteries) | Yes |
| ETL safety certified and listed product | Yes |
| Legrest auto-stop safety feature | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes a Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 42 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Collection | Clayton |
| Features | Customizable, Fabric, Massage, Power, Storage |
Why buy the Clayton Gold Power Lift Recliner w/ Massage & Heat – 1HM562 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.