Pinnacle Power Wall Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X39512
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Plush power wall loveseat with channel-stitched tall back, chaise seat and a center console; dual 4-button controls and power headrests/lumbar provide customizable support.
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75.5 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Pinnacle Power Wall Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X39512
The Pinnacle Power Wall Reclining Loveseat with Headrest, Console and Lumbar has an easygoing style that’s just right for resting and relaxing. Simply use the side-mounted 4-button control panels to recline, raise your feet and adjust the independent power headrests.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Power Headrest | Yes |
Product Details
| Plush, ultra-comfortable reclining loveseat | Yes |
|---|---|
| Padded rolled arms | Yes |
| Chaise seats and legrests | Yes |
| Chaise seat | Yes |
| Padded, channel-stitched tall back maintains shape and support | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Dual side-mounted control panels | Yes |
| Both seats recline at the touch of a button | Yes |
| Dual power adjustable headrests and lumbar supports | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Center console provides armrest space, hidden storage and two cup holders | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75.5 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Shell |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Headrest, Storage |
Why buy the Pinnacle Power Wall Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X39512 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.