Tanners Creek 2 Piece Desk Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Writing Desk,File Cabinet
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 51 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tanners Creek 2 Piece Desk Set
Work from home or your office in style with the Tanners Creek 2-piece desk set. Crafted of a rubberwood solid frame and melamine, this set consists of a writing desk and file cabinet in a Greystone finish. The writing desk features open ends finished in dark pewter metal. The file cabinet features three full extension drawers with the bottom drawer doubling as lateral file storage, the ability to be locked, casters for easy maneuverability, and is accented by dark pewter bar pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Melamine w/ Rubberwood Solid Frame |
|---|---|
| Finish | Graystone |
| Dimensions | W51 x D24 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 12.7 |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Open Ends Finished in Dark Pewter Metal | Yes |
| Floating Shelf Design | Yes |
| 51″ Leg Desk | Yes |
| Mobile File Cabinet on Casters | Yes |
| Locking File Drawer | Yes |
| Dark Pewter Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 121 lbs. |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 51 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Tanners Creek 2 Piece Desk Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.