Stone Brook Laptop Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This modern rustic laptop desk is crafted from acacia and rubberwood solids with white oak veneers, featuring a rustic saddle finish and concrete composite top. It includes three full extension drawers, with a flip-down keyboard tray in the center.
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Saddle |
| Style | Transitional |
| Collection | Stone Brook |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Stone Brook Laptop Desk
Create a look all your own with the Stone Brook laptop desk. Crafted of acacia and poplar solids with white oak veneers, this piece features a weathered gray finish. This desk has three full extension drawers that are accented with recessed pulls in an antique pewter finish. The center drawer includes a flip-down keyboard tray. Wow family and friends with the concrete composite inset top that flow into an angled leg design. Mixed materials of the concrete with the saddle finish give Stone Brook a modern rustic feel.
Product Details
| Wood | Acacia and Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Rustic Saddle |
| Dimensions | W60 x D30 x H30 |
| Box Dimensions | W66 x D36 x H12 |
| Cubes | 15.5 |
| Flip Down Keyboard Tray W24 x D15.5 x H2 | Yes |
| Cement Insert | Yes |
| Antique Pewter Recessed Pull Hardware | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| English Dovetail Construction | Yes |
| White Hang Up in Finish | Yes |
| Weight | 152 lbs. |
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Saddle |
| Style | Transitional |
| Collection | Stone Brook |
Why buy the Stone Brook Laptop Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.