Amelia Lateral File
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Amelia lateral file, crafted from poplar solids and birch veneers with an antique toffee finish, features two full extension drawers. It includes a file drawer with a bluff-cut front and antique brass bail pull hardware.
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Amelia Lateral File
Enhance your office with the Amelia lateral file. Crafted of poplar solids and birch veneers, this piece features an antique toffee finish, two full extension drawers for easy access to storage including a file drawer with a bluff-cut drawer front, fully stained interior drawers, and is accented by antique brass bail pull hardware. Amelia offers traditional styling that takes elements of the past and makes them relevant today.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Toffee |
| Dimensions | W32 x D20 x H31 |
| Box Dimensions | W35 x D23 x H35 |
| Cubes | 16.48 |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Antique Brass Knob & Bail Pull Hardware | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Weight | 123 lbs. |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
| Features | Storage |
Why buy the Amelia Lateral File from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.