Jr. Executive Desk Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Amelia Jr. executive desk base features seven full extension drawers, including two locking file drawers, and is crafted from poplar solids with birch veneers. It has an antique toffee finish, English dovetail construction, and wire management provis
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 65 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Jr. Executive Desk Base
Features seven full extension drawers for easy access to storage and two locking file drawers. Also offers chamfered corners, bead molding, framed drawer fronts and wire management provisions to conceal wiring. Cannot stand alone. Pair with the top to make a complete desk
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.71 |
|---|---|
| English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Antique Brass Knob & Bail Pull Hardware | Yes |
| Locking File Drawer | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Cases Feature Chamfered Corners with Soft Concave Shaping | Yes |
| Framed Drawer Fronts with Overlays | Yes |
| Combined_dimensions | W65 x D27 x H24 |
| Feature_1 | English Dovetail Construction |
| Feature_2 | Full Extension Metal Side Drawer Glides |
| Feature_3 | Antique Brass Knob & Bail Pull Hardware |
| Feature_4 | Locking File Drawer |
| Feature_5 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_6 | Cases Feature Chamfered Corners with Soft Concave Shaping |
| Feature_7 | Framed Drawer Fronts with Overlays |
| Epcubes | 21.71 |
| Epboxwidth | 43 |
| Epboxdepth | 30 |
| Epboxheight | 29 |
| Epprodwidth | 65 |
| Epproddepth | 27 |
| Epprodheight | 24 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 146 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 65 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
Why buy the Jr. Executive Desk Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.