Amelia Jr Executive Office Chair
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Amelia Jr executive office chair offers comfort and style with an antique toffee finish and tufted brown vinyl upholstery. It features adjustable height, casters for mobility, and is crafted from poplar solids with birch veneers.
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 27 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Amelia Jr Executive Office Chair
Sit in comfort and style while working from home or the office with the Amelia Jr executive office chair. Crafted of poplar solids, this piece features a timeless antique toffee finish, tufted brown vinyl upholstery with a nail head trim, adjustable height, and casters for easy maneuvering. Amelia offers traditional styling that takes elements of the past and makes them relevant today.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique Toffee |
| Dimensions | W27 x D28 x H42 |
| Box Dimensions | W31 x D30 x H19 |
| Cubes | 9.32 |
| Tufted Brown Vinyl Upholstery | Yes |
| Height Adjusting | – |
| Castered | Yes |
| Seat Height: 19-23″ | – |
| Seat Height: 24″ W x 21.5″ D | – |
| Weight Limit: 300lbs | Yes |
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 27 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Antique Toffee |
| Style | Traditional |
| Collection | Amelia |
Why buy the Amelia Jr Executive Office Chair from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
Breckington Home Office Desk Chair
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.