Allyson Park Credenza & Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Jr. Executive Credenza Base,Jr. Executive Credenza Top,Jr. Executive Credenza Hutch
| Weight | 363 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 67 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Credenza & Hutch
Create a classic look with a casual feel with the Allyson Park credenza and hutch. Crafted with pine solids with cathedral white oak tops and pine veneer fronts, this piece features bottom case dust proofing, a wire brushed white finish with planked charcoal tops, a flip-down keyboard tray, and an open design concept. Touch lighting illuminates the wood framed glass doors and planked back panel on the hutch. Storage abounds with fully stained full extension drawers, a locking file drawer, and adjustable shelves located in the hutch. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the built-in wire management provisions.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Pine Solids w/ Cathedral White Oak Tops and Pine Veneer Fronts |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W67 x D22 x H77 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 65.11 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (35mm) | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| 2 Wood Framed Glass Doors | Yes |
| Flip Down Keyboard Tray | Yes |
| Open Display | Yes |
| Cut-Out Monitor Area | Yes |
| LED Touch Lighting | Yes |
| Weight | 363 lbs. |
| Weight | 363 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 67 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Why buy the Allyson Park Credenza & Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.