Trellis Lane Accent Writing Desk- Grey
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Boho-inspired Trellis Lane accent writing desk is crafted from solid mango with a weathered grey finish and hand-carved side panels. It features one wood trim drawer with wood knob hardware.
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Black & Gray, Weathered White |
| Style | Transitional |
| Collection | Trellis Lane |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Trellis Lane Accent Writing Desk- Grey
The Boho inspired Trellis Lane accent desk will make your room both function and stylish. Crafted of solid mango in a Weathered Grey finish with brown rub thru. Features artisan hand carved side panels, one wood trim drawer and wood knob hardware. The perfect size for small places from your living room to a bedroom. Add the accent chair and bookcase to complete your look.
Product Details
| Cubes | 6.37 |
|---|---|
| Epcubes | 6.37 |
| Epboxwidth | 44.5 |
| Epboxdepth | 22.5 |
| Epboxheight | 11.4 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 20 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 58 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Combined_dimensions | W42 x D20 x H30 |
| Feature_1 | Scroll Work Side Panels |
| Feature_2 | Solid Mango |
| Feature_3 | Block Legs |
| Feature_4 | Features 1 Drawer |
| Feature_5 | Bead Molding |
| Feature_6 | Wood Knob Hardware |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Black & Gray, Weathered White |
| Style | Transitional |
| Collection | Trellis Lane |
Why buy the Trellis Lane Accent Writing Desk- Grey from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.