Modern Farmhouse 8 Drawer Dresser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 8-drawer dresser offers ample storage with 6 medium and 2 larger drawers, all featuring bottom case dust proofing. It’s crafted from poplar solids with knotty white oak veneers in a dusty charcoal finish, accented by washed brass hardware.
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse 8 Drawer Dresser
Enjoy the combination of modern and farmhouse with this 8-drawer dresser. The dusty charcoal finish is accented by heavy distressing, clean lines and washed brass hardware. Storage abounds with 6 medium sized drawers and 2 larger drawers at the bottom, each equipped with bottom case dust proofing. Add this piece to your cottage or contemporary style to create a timeless look.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
|---|---|
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware | Yes |
| High-Low Veneer Pattern | Yes |
| Combined_dimensions | W68 x D18 x H38 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Bottom Case Dust Proofing |
| Feature_4 | Premium Felt Lined Top Drawers |
| Feature_5 | Cedar Lined Bottom Drawers |
| Feature_6 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_7 | Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware |
| Feature_8 | High-Low Veneer Pattern |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Why buy the Modern Farmhouse 8 Drawer Dresser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.