Modern Farmhouse Hall Tree Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This modern farmhouse hall tree base is crafted from poplar solids with knotty white oak veneers and a dusty charcoal finish. It features a large full extension drawer with a high/low veneer pattern and washed brass bar pull hardware for shoe storage.
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 33 × 15 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse Hall Tree Base
Crafted of poplar solid with knotty white oak veneers in a dusty charcoal finish. Features large full extension drawer to store away your shoes, bar pull in wash brass finish and unique high low veneer pattern drawer front. Paired with the top to make a complete hall tree. Cannot be sold separate.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 8.29 |
|---|---|
| Large Storage Drawer | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawer | Yes |
| Features High-Low Strips on Drawer Front to Form Geometric Pattern | Yes |
| Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware w/ Soft Rounded Ends | Yes |
| Combined_dimensions | W33 x D18 x H15 |
| Feature_1 | Large Storage Drawer |
| Feature_2 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_3 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_4 | Fully Stained Interior Drawer |
| Feature_5 | Features High-Low Strips on Drawer Front to Form Geometric Pattern |
| Feature_6 | Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware w/ Soft Rounded Ends |
| Epcubes | 8.29 |
| Epboxwidth | 36.02 |
| Epboxdepth | 21.26 |
| Epboxheight | 18.7 |
| Epprodwidth | 32.5 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 14.75 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 60 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 33 × 15 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Storage |
Why buy the Modern Farmhouse Hall Tree Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.