Farmhouse Leaning Bookcase
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Farmhouse leaning bookcase is crafted from rubberwood solids and oak veneers, featuring a two-tone whitestone finish with weathered oak shelves. It provides ample storage and display space with five graduated shelves, offering a rustic aesthetic.
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Leaning Bookcase
Weathered, rustic surfaces emphasize the simple beauty of everyday things. The Farmhouse leaning bookshelves falls into this category. Crafted of rubberwood solids and oak veneers, this piece features a two-tone whitestone finish with weathered oak shelves. With five graduated shelves, you have plenty of space for storage or display. The Farmhouse collection features a finish that continues to look better and better over time.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Dimensions | W34 x D17 x H76 |
| Box Dimensions | W38 x D80 x H5 |
| Cubes | 8.9 |
| Solid Living by Liberty | Yes |
| Heavy Distressing | Yes |
| Leaning Shelves Have 5 Graduated Shelves | Yes |
| Weight | 68 lbs. |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Farmhouse |
Why buy the Farmhouse Leaning Bookcase from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.