Brayton Manor Jr Executive Open Bookcase
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 76-inch executive open bookcase is crafted with poplar solids and cherry and birch veneers, featuring a cognac finish. It includes five shelves, three of which are adjustable, for versatile storage.
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Brayton Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Brayton Manor Jr Executive Open Bookcase
Create scale, add comfort, and define your style with the Brayton Manor 76″ Jr executive open bookcase. Crafted with poplar solids with cherry and birch veneers, this piece features a cognac finish and five shelves, three of them adjustable.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Cherry and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Cognac |
| Dimensions | W30 x D15 x H76 |
| Box Dimensions | W33 x D18 x H80 |
| Cubes | 27.08 |
| Contains Five Shelves | Yes |
| Three Adjustable Shelves | Yes |
| Weight | 112 lbs. |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Brayton Manor |
Why buy the Brayton Manor Jr Executive Open Bookcase from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.