East End Accent Bookcase
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This eclectic East End accent bookcase, crafted from acacia solids and veneers, features a wire brushed white finish and brass ring hardware. It offers six shelves and one full extension drawer for versatile storage and display.
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39 × 70 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White |
| Style | Transitional |
| Collection | East End |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
East End Accent Bookcase
Turn your house into a home with the eclectic East End accent bookcase. Crafted of Acacia Solids and veneers, this piece features a wire brushed white finish accented with brass ring hardware. This bookshelf offers six shelves for storage and display as well as a full extension drawer for additional storage. This piece is versatile enough to work in any room and transform the ordinary into the extraordinary. Unique and timeless, allow the East End accent bookcase to bring inspirational design into your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Acacia Solids and MDF w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White |
| Dimensions | W39 x D18 x H70 |
| Box Dimensions | W78 x D22 x H14 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Brass Ring Hardware | Yes |
| Features Six Shelves & One Drawer | Yes |
| Alt Finish: Wire Brushed Denim | Yes |
| Cubes | 13.02 |
| Weight | 121 lbs. |
| Weight | 121 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 39 × 70 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White |
| Style | Transitional |
| Collection | East End |
Why buy the East End Accent Bookcase from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.