East End Accent Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from Acacia solids and veneers with a wire brushed Denim finish, this accent cabinet features brass ring hardware. It offers three deep, full extension drawers for versatile storage.
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Wirebrushed Denim |
| Style | Transitional |
| Collection | East End |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
East End Accent Cabinet
Turn your house into a home with the eclectic East End accent cabinet. Crafted of Acacia Solids and veneers, this piece features a wire brushed Denim finish accented with brass ring hardware. This cabinet offers three deep full extension drawers for storage and is versatile enough to work in any room, from your entry hall to your bedroom. Unique and timeless, allow the East End accent cabinet to bring inspirational design into your home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Acacia Solids and MDF w/ Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed Denim |
| Dimensions | W34 x D18 x H32 |
| Box Dimensions | W38 x D22 x H37 |
| Brass Ring Hardware | Yes |
| Features Three Drawers | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Full Extension Ball Bearing Glides (35mm) | Yes |
| Alt Finish: Wire Brushed White | Yes |
| Cubes | 15.53 |
| Weight | 102 lbs. |
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Wirebrushed Denim |
| Style | Transitional |
| Collection | East End |
| Features | Storage |
Why buy the East End Accent Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.