Morgan Creek Right Pier Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Morgan Creek right pier top, crafted from poplar solids with pine and birch veneers, features an antiqued white finish with wire-brushed tobacco accents. It includes an arched top, pewter nail head accents, LED touch lighting, and adjustable wood-framed glass and wood shelves.
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 23 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Morgan Creek Right Pier Top
Maximize storage and convenience with the Morgan Creek right pier top. Crafted with poplar solids with pine and birch veneers, this piece features an antiqued white finish with wire brushed tobacco accents, a planked back panel in the tobacco finish, an arched top, and pewter nail head accents. The LED touch lighting shines down on an adjustable wood framed glass shelf as well as an adjustable wood framed shelf. Pair this piece with the right pier base, left pier unit, entertainment hutch, and 68″ tv stand to complete the set, as this piece cannot stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 15.1 |
|---|---|
| LED Touch Lighting | Yes |
| Removable Magnetic Side Moldings | Yes |
| Open Display Pier | Yes |
| Arched Top | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Must Be Sold As Wall Unit For Lights to Work | Yes |
| Combined_dimensions | W23 x D15 x H52 |
| Feature_1 | LED Touch Lighting |
| Feature_2 | Removable Magnetic Side Moldings |
| Feature_3 | Open Display Pier |
| Feature_4 | Arched Top |
| Feature_5 | Chamfered Pilasters |
| Feature_6 | Must Be Sold As Wall Unit For Lights to Work |
| Epcubes | 15.1 |
| Epboxwidth | 26.25 |
| Epboxdepth | 17.25 |
| Epboxheight | 57.75 |
| Epprodwidth | 23 |
| Epproddepth | 14.5 |
| Epprodheight | 51.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 65 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 23 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Morgan Creek Right Pier Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.