Morgan Creek Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Accent your traditional space with this chair side table, crafted from poplar solids, pine, and birch veneers. It features an antique white finish with a wire brushed tobacco planked top and a turned pedestal.
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Morgan Creek Chair Side Table
Accent your traditional style space with the Morgan Creek chair side table. Crafted of poplar solids and pine and birch veneers, this piece features an antique white finish with spatter and watermark accents with a wire brushed tobacco planked top, corbel accents, anchored by a turned pedestal. This luxurious side table would make a wonderful addition to your home.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Pine and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Dimensions | W18 x D18 x H24 |
| Box Dimensions | W22 x D20 x H15 |
| Cubes | 3.8 |
| Plank Top | Yes |
| Turned Pedestal | Yes |
| Corbel Accents | Yes |
| Bun Feet | Yes |
| Weight | 26 lbs. |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
Why buy the Morgan Creek Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.