Morgan Creek Entertainment TV Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Morgan Creek 68″ entertainment TV stand is crafted from poplar solids with pine and birch veneers in an antiqued white and distressed tobacco finish. It accommodates most 76″ TVs, featuring wood framed glass doors, adjustable shelving, and wire management.
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Morgan Creek Entertainment TV Stand
Combine traditional living and todays modern lifestyle effortlessly with the Morgan Creek 68″ tv stand. Crafted with polar solids with pine and birch veneers, this piece can accommodate most 76″ TVs and features an antiqued white base with brushed tobacco tops and heavy distressing, wood framed glass doors that allow for remotes to work through the glass, removeable side molding that allow this piece to stand alone, adjustable shelving, and is anchored by bracket feet. Wire management provisions effortlessly accommodates a DVD player or gaming console of choice. The warm antique finishes and artistic distressing along with grand scale, makes this a piece to be passed on to generations.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Pine and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Dimensions | W68 x D19 x H34 |
| Box Dimensions | W72 x D22 x H38 |
| Cubes | 35 |
| Holds up to most 72″ TV | Yes |
| Wood Framed Doors | Yes |
| Adjustable Wood Shelves | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Glass Doors | Yes |
| Pewter Nail Head Accents | Yes |
| Pewter Knob Hardware | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Weight | 191 lbs. |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Wirebrushed Tobacco Accents |
| Style | Traditional |
| Collection | Morgan Creek |
Why buy the Morgan Creek Entertainment TV Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.