Palmetto Heights Accent Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Palmetto Heights accent buffet is crafted from rubberwood solids and white oak veneers with a two-tone Driftwood and Shell White finish. It features four wood-framed doors with double X-style overlays, European soft-close hinges, and adjustable shelves for storage.
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Shell White & Driftwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Palmetto Heights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Palmetto Heights Accent Buffet
Home and perfection are achievable with the Palmetto Heights accent buffet. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart cathedral white oak veneers, this accent buffet features a two-tone Driftwood and Shell White finish. Whether you want to escape to the good life where every day is a vacation, or you want to bring a new level of casual sophistication to your home, Palmetto Heights offers a way to express your personality without sacrificing style. This accent buffet features picture frame molding with four wood framed doors with double X-style overlays. The doors are supported by European soft close hinges and are accented with Pewter Wash bar pull hardware. There is one adjustable shelf behind each set of doors. The block foot base adds a contemporary element to the clean lines of the buffet. The Palmetto Heights accent buffet offers a unique point of view that is sure to inspire.
Product Details
| Two-Tone Shell White & Driftwood Finish | Yes |
|---|---|
| Picture Frame Molding | Yes |
| Wood Framed Doors | Yes |
| Double X-Style Panels | Yes |
| European Hinges | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Block Feet | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Combined_dimensions | W66 x D18 x H38 |
| Feature_1 | Two-Tone Shell White & Driftwood Finish |
| Feature_2 | Picture Frame Molding |
| Feature_3 | Wood Framed Doors |
| Feature_4 | Double X-Style Panels |
| Feature_5 | European Hinges |
| Feature_6 | Adjustable Shelves |
| Feature_7 | Block Feet |
| Feature_8 | Bottom Case Dust Proofing |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Shell White & Driftwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Palmetto Heights |
Why buy the Palmetto Heights Accent Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.