Mill Creek Wall Pier
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Mill Creek wall pier, crafted from rubberwood solids and split heart white oak veneers with a peppercorn finish, features an open angled design. It offers six graduated shelves for storage or display and can be used alone or as part of a wall unit.
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Mill Creek Wall Pier
Designed to last throughout the years, the Mill Creek wall pier will delight generations to come. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this piece features a Peppercorn finish. The open angled design offers distinct styling. There are six graduated shelves for plenty of storage or display items. This pier can stand alone, bunch multiple together for a wall of display, or be used to complete the Mill Creek wall unit. The Mill Creek wall pier offers lots of function in a classic, timeless design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.32 |
|---|---|
| Open Shelf Design | Yes |
| 6 Graduated Shelves | Yes |
| Stand Alone, Bunch or Use with Wall Unit | Yes |
| Combined_dimensions | W21 x D16 x H72 |
| Feature_1 | Open Shelf Design |
| Feature_2 | 6 Graduated Shelves |
| Feature_3 | Stand Alone, Bunch or Use with Wall Unit |
| Epcubes | 7.32 |
| Epboxwidth | 75 |
| Epboxdepth | 18.75 |
| Epboxheight | 9 |
| Epprodwidth | 20.5 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 72 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 53 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 21 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Mill Creek Wall Pier from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.