Mill Creek Wall Unit
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Wall Pier,Wall Bridge,Wall Bench
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Mill Creek Wall Unit
Designed to last throughout the years, the Mill Creek wall unit will delight generations to come. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this unit features a Peppercorn finish and includes the wall bench, wall bridge, and two wall piers. This unit is the perfect addition to your mud room or hallway. Sit on the comfy seat in the morning to put on your shoes or to take a break. The seat is padded and upholstered in Cream Linen and is highlighted by a shaped gallery rail. Three Sea Grass Rope baskets are located beneath and are perfect to tuck away shoes and other small items. Six Burnished Brass double hanging hooks are great for hanging coats, clothes, and bags, with a long shelf above for extra storage or display items. Each pier offers six open, graduated shelves in an angled, leaning design. The Mill Creek wall unit offers lots of function in a classic, timeless design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Peppercorn |
| Dimensions | W92 x D18 x H72 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 33.62 |
| Open Shelf Design | Yes |
| Six Double Hanging Hooks | Yes |
| Great for Mud Room or Entryway | Yes |
| 3 Storage Baskets | Yes |
| Seat Upholstered in Cream Linen | Yes |
| Weight | 223 lbs. |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Mill Creek Wall Unit from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.