Mill Creek Wall Bridge
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Mill Creek wall bridge is crafted from rubberwood solids and split heart white oak veneers with a peppercorn finish. It features six burnished brass double hanging hooks and an open shelf for storage, usable alone or with a wall unit.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 50 × 12 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Mill Creek Wall Bridge
Designed to last throughout the years, the Mill Creek wall bridge will delight generations to come. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this piece features a Peppercorn finish. There are six Burnished Brass double hanging hooks for coats, clothes, bags, and other items as well as an open shelf for storage and display items. This piece can be used to complete the Mill Creek wall unit, or can be hung on the wall to stand alone as an accent coat hook. The Mill Creek wall bridge offers lots of function in a classic, timeless design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 5.04 |
|---|---|
| Six Double Hanging Hooks | Yes |
| Open Shelf for Storage & Display | Yes |
| Use with Wall Unit or Mount Alone | Yes |
| Combined_dimensions | W50 x D9 x H12 |
| Feature_1 | Six Double Hanging Hooks |
| Feature_2 | Open Shelf for Storage & Display |
| Feature_3 | Use with Wall Unit or Mount Alone |
| Epcubes | 5.04 |
| Epboxwidth | 52.75 |
| Epboxdepth | 11 |
| Epboxheight | 15 |
| Epprodwidth | 50 |
| Epproddepth | 9.19 |
| Epprodheight | 12 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 23 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 50 × 12 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Transitional |
| Collection | Mill Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Mill Creek Wall Bridge from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.