Heartland Entertainment TV Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Heartland 66 inch entertainment TV stand features rubberwood solids and white oak veneers with an antique white finish. It accommodates most 72″ TVs, offering adjustable shelving, wood framed drawer fronts, and wire management.
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heartland Entertainment TV Stand
Accent your living room with the perfect vintage design, using this unique and stylish 66″ tv stand. Crafted with rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece can accommodate most 72″ TVs and features an antique white finish, adjustable shelving, wood framed drawer fronts, raised panels, accented by timeless antiqued brass knob hardware, and has squared pilasters that seamlessly flow into heavily tapered feet. Keep it casual with the simple wood framed doors or step it up with the interchangeable decorative tile look. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the open compartment areas and wire management provisions to hide those pesky wires from your DVD player or gaming console of choice.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Dimensions | W66 x D18 x H32 |
| Box Dimensions | W69 x D20 x H35 |
| Cubes | 28.45 |
| Wood Framed Doors | Yes |
| Seeded Glass | Yes |
| Adjustable Wood Shelves | Yes |
| Wire Management | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 191 lbs. |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
Why buy the Heartland Entertainment TV Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.