Heartland 56 Inch Tile TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Heartland 56 inch tile TV console features rubberwood solids with white oak veneers in an antique white and tobacco finish. It accommodates most 60″ TVs, offering three full extension drawers, customizable door panels, and wire management.
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
| Features | Customizable, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Heartland 56 Inch Tile TV Console
Accent your living room with the perfect vintage design, using this unique and stylish 56″ tile tv console. Crafted with rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece accommodates most 60″ TVs and features an antique white finish with tobacco tops, three drawers, planked tops, full extension drawer glides for easy access to storage, two reversable/interchangeable decorative door panels, making this piece customizable, and is accented by timeless antiqued brass knob hardware. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the open compartment areas and wire management provisions to hide those pesky wires from your electronics or gaming equipment.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Dimensions | W56 x D17 x H30 |
| Box Dimensions | W59 x D19 x H34 |
| Cubes | 22.18 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French Dovetail front and English on back drawer construction | Yes |
| Wire Management | Yes |
| Planked tops | Yes |
| Reversable/ Interchangable Decrotive Panels | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Accomodates Most 60″ TVs | Yes |
| Weight | 180 lbs. |
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
| Features | Customizable, Storage |
Why buy the Heartland 56 Inch Tile TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.