Heartland Opt Queen Panel Bed
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Queen Decorative Panel Headboard,Queen Panel Footboard,Panel Bed Rails
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 69 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Heartland |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heartland Opt Queen Panel Bed
Fall into this farmhouse style Heartland panel bed. Crafted with rubberwood solids and oak and birch veneers, the antique white finish features artistic distressing, which gives this piece unique characteristics in line with an antique appeal. Beautiful antique ceiling tile panels on the headboard and heavy top crown molding around raised panels on the footboard complete this farmhouse look. Never question the reliability of the bed due to the bolt-on rails and center supported slat system.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Dimensions | W69 x D90 x H68 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 18.91 |
| Artisan Prairie Panel Bed Features Antique Ceiling Tile Panels | Yes |
| Square Pilasters Flow Into Heavily Tapered Feet | Yes |
| Heavy Top Crown | Yes |
| Raised Panels | Yes |
| Weight | 217 lbs. |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 69 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Heartland |
Why buy the Heartland Opt Queen Panel Bed from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.