Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Heartland 1-drawer night stand features a distressed antique white and tobacco top finish on rubberwood solids. It includes a 2-port charging station with plugs and USB ports, a felt-lined top drawer, and a convenient bottom shelf.
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station
The Heartland night stand is sure to make a statement in any home, as its heavily distressed finish is adaptable to any space. Crafted with rubberwood solids and cathedral white oak and birch veneers, this two-toned piece features a felt lined drawer with wood framed drawer fronts, accented by antiqued brass knob hardware. With today’s electronics in mind, this piece includes a 2-port charging station for user convenience, making multi device charging a breeze. Maximize storage with the convenient bottom shelf, perfect for storing your everyday items.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Dimensions | W30 x D17 x H30 |
| Box Dimensions | W33 x D19 x H33 |
| Cubes | 12.15 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Features Charging Station w/ 2 Plugs & USB Ports | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 85 lbs. |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 30 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
| Features | Storage |
Why buy the Heartland 1 Drawer Night Stand w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.