Heartland Uph Console Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Heartland console stool features solid rubberwood tapered legs with an antique white finish and a cushioned seat. It is upholstered in a textured grey taupe fabric and has a 26″ height.
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Heartland Uph Console Stool
Bring a relaxed yet refined sense of good taste to your space with the Heartland console stool. Offers solid rubberwood tapered legs finished in an antique white. Covered in a complementary textured grey taupe fabric, the stool’s cushioned seat goes easy on the body.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Dimensions | W17 x D17 x H26 |
| Box Dimensions | W24 x D25 x H8 |
| Cubes | 2.75 |
| Square to Round Turned Legs | Yes |
| Weight Limit: 250 Pounds | Yes |
| Stool Height: 26″ | – |
| Heavily Distressed | Yes |
| Weight | 24 lbs. |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Tobacco Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Heartland |
Why buy the Heartland Uph Console Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.