Farmhouse Reimagined Right Pier Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Maximize storage with this Farmhouse Reimagined right pier base, crafted from pine solids with hickory and pine veneers. It features an antique white finish, a fully stained interior drawer with antique brass knob hardware, and a fixed shelf.
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Reimagined Right Pier Base
Maximize storage and convenience with the Farmhouse Reimagined right pier base. Crafted with pine solids with hickory and pine veneers, this piece features an antique white finish with chestnut tops, a fully stained interior drawer, and heavy crown molding accented by antiqued brass knob hardware. A fixed shelf is located beneath the drawer and is accented by the contrasting planked back panel, finished in chestnut. Pair this piece with the right pier top, left pier unit, entertainment hutch, and 72″ tv stand to complete the set, as this piece cannot stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.67 |
|---|---|
| Fully Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawer | Yes |
| Wood Tone Back Panel | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W21 x D14 x H30 |
| Feature_1 | Fully Extension Metal Side Drawer Guides |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Fully Stained Interior Drawer |
| Feature_4 | Wood Tone Back Panel |
| Feature_5 | Antique Brass Knob Hardware |
| Epcubes | 7.67 |
| Epboxwidth | 23.97 |
| Epboxdepth | 16.5 |
| Epboxheight | 33.53 |
| Epprodwidth | 21.25 |
| Epproddepth | 14 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 52 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 21 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
| Features | Storage |
Why buy the Farmhouse Reimagined Right Pier Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.