Farmhouse Reimagined Writing Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Farmhouse Reimagined writing desk features a two-toned antique white finish with a chestnut top, crafted from pine solids and veneers. It includes three full extension drawers with chamfered fronts and a unique trestle style base.
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Reimagined Writing Desk
Work from home or the office in comfort and style with the Farmhouse Reimagined writing desk. Crafted of pine solids with hickory and pine veneers, this desk features a two toned antique white finish with a chestnut top. This piece has three full extension drawers with chamfered drawer fronts that are accented with antique brass knob hardware, all anchored by a unique trestle style base. Farmhouse Reimagined offers cottage styles you love in a heavily distressed finish that will work from the beach to the mountains to an industrial loft.
Product Details
| Wood | Pine Solids w/ Hickory and Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Dimensions | W60 x D30 x H31 |
| Box Dimensions | W62 x D32 x H14 |
| Cubes | 16.04 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides (45mm) | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Heavy Distressing | Yes |
| Chamfered Drawer Fronts | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 136 lbs. |
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Why buy the Farmhouse Reimagined Writing Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.