Farmhouse Reimagined Ladder Back Uph Side Chair (RTA)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Farmhouse Reimagined ladder back upholstered side chair features rubberwood solids with an antique white finish and a khaki linen upholstered seat. It includes tapered legs and nylon chair glides to protect your flooring.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Reimagined Ladder Back Uph Side Chair (RTA)
Sit in comfort and style with the Farmhouse Reimagined ladder back upholstered side chair. Crafted of rubberwood solids, this piece features a timeless antique white finish, khaki linen upholstered seat for added comfort, nylon chair glides to protect your flooring, and is anchored by beautifully tapered legs. This piece offers a look that compliments today’s homes with style uncompromised and comfort abound.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Hickory and Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Dimensions | W19 x D25 x H38 |
| Box Dimensions | W41 x D15 x H21 |
| Cubes | 3.67 |
| Finish Features Heavy Wire Brush and Distressing | Yes |
| Tapered Legs | Yes |
| Planked Panels | Yes |
| Weight Limit: 300 Pounds | Yes |
| Upholstered in Khaki Linen | Yes |
| Seat Height: 18.5″ | – |
| Weight | 23 lbs. |
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 19 × 38 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Chestnut Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Farmhouse Reimagined |
Why buy the Farmhouse Reimagined Ladder Back Uph Side Chair (RTA) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.