City Scape Entertainment TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This entertainment TV console is made from rubberwood solids and split heart white oak veneers with a Wire-Brushed Burnished Beige finish. It offers three full extension drawers, open storage cubbies, and a contemporary plinth base.
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | City Scape |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
City Scape Entertainment TV Console
Make your home impressive with the City Scape entertainment TV console. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this piece features a Wire-Brushed Burnished Beige finish. Three full extension drawers stretch across the bottom of the TV console, each with an open storage cubby directly above for plenty of storage. The drawers are accented with a Brushed Brass bar pull hardware. The plinth base gives a contemporary feel. Convey energy and imagination with the City Scape entertainment TV console.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 24.46 |
|---|---|
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Three Drawers | Yes |
| Three Storage Cubbies | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Brushed Brass Bar Pull Hardware | Yes |
| Plinth Base | Yes |
| Combined_dimensions | W70 x D18 x H24 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | Three Drawers |
| Feature_3 | Three Storage Cubbies |
| Feature_4 | Wire Management Provisions |
| Feature_5 | Brushed Brass Bar Pull Hardware |
| Feature_6 | Plinth Base |
| Epcubes | 24.46 |
| Epboxwidth | 72.75 |
| Epboxdepth | 20.75 |
| Epboxheight | 28 |
| Epprodwidth | 70 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 24 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 160 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 24 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | City Scape |
| Features | Storage |
Why buy the City Scape Entertainment TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.