City Scape Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This contemporary City Scape cocktail table is made from rubberwood solids and split heart white oak veneers with a Burnished Beige finish. It features side shelves with metal accents, a large open center shelf, and casters for easy mobility.
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | City Scape |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
City Scape Cocktail Table
Creativity starts with the City Scape cocktail table. Crafted with excellence using rubberwood solids and split heart white oak veneers, this piece features a Burnished Beige finish. The cocktail table has side shelves suspended by metal tubing for a floating design. A large open center shelf offers plenty of room for extra storage or display items. The casters allow this table to be easily moveable. Built to bring a contemporary touch to the middle of your seating arrangement, the City Scape cocktail table is sure to impress your family and friends.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Burnished Beige |
| Dimensions | W48 x D28 x H18 |
| Box Dimensions | W52 x D32 x H8 |
| Cubes | 7.51 |
| Castered Cocktail Table | Yes |
| Multiple Shelves for Storage | Yes |
| Metal Tube Accents | Yes |
| Weight | 98 lbs. |
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnished Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | City Scape |
Why buy the City Scape Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.