Paradise Valley Pedestal Table Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Round Pedestal Table Base,Round Pedestal Table Top
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Pedestal Table Set
Forget dining out and make your home the best place to enjoy a meal with the Paradise Valley pedestal table set. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this table features a Saddle Brown finish. The round pedestal table offers a twelve inch removable leaf on an Easy Glide leaf track system. The starburst veneer pattern and the bead molding along the table apron is sure to draw the eye to the square turned pedestal base supported by shaped bracket feet. The Paradise Valley pedestal table set captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W60 x D72 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 29.83 |
| Features a Square Turned Pedestal Base | Yes |
| Shaped Bracket Feet | Yes |
| Distinct Traditional Styling | Yes |
| Includes a Removable 12 Inch Leaf | Yes |
| Easy Glide Leaf Track System | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Starburst Veneer Pattern | Yes |
| Weight | 211 lbs. |
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Pedestal Table Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.