Allyson Park Rectangular Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Allyson Park rectangular leg table, crafted from rubberwood and pine solids with pine and oak veneers, features a wire brushed white finish with a planked charcoal top. It includes a fixed top, two felt-lined storage drawers with full extension glides, antique pewter knob hardware, and square turned legs.
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Rectangular Leg Table
Gather the entire family around the Allyson Park rectangular leg table. Crafted of rubberwood and pine solids with pine veneer and cathedral white oak veneer top, this piece features a wire brushed white finish with a planked charcoal top, fixed top, fully stained interior drawers with felt lining, full extension drawer glides for easy access to storage, antique pewter knob hardware, one storage drawer on each side of the table offering additional storage for user convenience and decluttering and is anchored by square turned legs. This table is perfect for creating a classic look while maintaining a casual feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W40 x D72 x H30 |
| Box Dimensions | W76 x D48 x H8 |
| Cubes | 15.97 |
| English Dovetail & Box Drawer Construction | Yes |
| Fixed TableTop w/ Planked Top | Yes |
| Four Storage Drawers, One On Each Side | Yes |
| Square Turned Legs | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Felt Drawer Lining | Yes |
| Full Extension Glides | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 169 lbs. |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Why buy the Allyson Park Rectangular Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.