River Place Curio Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This River Place curio hutch, made from Pine solids and veneers with a distressed Riverstone Grey and Tobacco finish, features two seeded glass doors and three adjustable glass shelves with plate grooves. It includes touch LED lighting and Antique Pewter knob hardware.
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 44 × 62 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Riverstone Gray & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Curio Hutch
Designed to entice a sense of calm and tranquility into interior spaces, the River Place curio hutch strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills. Crafted with Pine solids and veneers, this piece features a heavily distressed Riverstone Grey and Tobacco finish. The rounded profile is reminiscent of a cathedral arched window. There are two wood framed seeded glass doors with wood strip mullions. The doors open to reveal three wood framed adjustable glass shelves with plate grooves, perfect for allowing the touch LED lighting to shine through. The back panel is in the Tobacco finish and pairs well with the Riverstone Grey finish of the case. Accented with custom Antique Pewter knob hardware, the River Place curio hutch creates an inviting airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway. Pair with the River Place curio base for a complete curio cabinet.
Product Details
| Cubes | 38.17 |
|---|---|
| Wood Framed Glass Doors | Yes |
| Seeded Glass | Yes |
| Wood Strip Mullions | Yes |
| 3 Wood Framed Adjustable Glass Shelves | Yes |
| Shelves w/ Plate Grooves for Display | Yes |
| Rounded Profile | Yes |
| Touch LED Lighting | Yes |
| Custom Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W44 x D18 x H62 |
| Feature_1 | Wood Framed Glass Doors |
| Feature_2 | Seeded Glass |
| Feature_3 | Wood Strip Mullions |
| Feature_4 | 3 Wood Framed Adjustable Glass Shelves |
| Feature_5 | Shelves w/ Plate Grooves for Display |
| Feature_6 | Rounded Profile |
| Feature_7 | Touch LED Lighting |
| Feature_8 | Custom Antique Pewter Knob Hardware |
| Epcubes | 38.17 |
| Epboxwidth | 46.72 |
| Epboxdepth | 20.67 |
| Epboxheight | 68.3 |
| Epprodwidth | 44 |
| Epproddepth | 18 |
| Epprodheight | 62 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 202 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 44 × 62 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Riverstone Gray & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place Curio Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.