River Place 6 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This River Place 6-drawer chest, crafted from Pine solids and veneers, features a distressed Riverstone White and Tobacco finish with farmhouse styling. It includes soft-closing drawer guides, premium felt-lined top drawers, cedar-lined bottom drawers, and Antique Pewter hardware.
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 56 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place 6 Drawer Chest
Create a room of your own that provides the perfect start and end to every day with the River place 6 drawer chest. Crafted with excellence using Pine solids and veneers, this chest features a heavily distressed two-tone Riverstone White and Tobacco top finish. The wood framed drawer fronts, along with the framed end panels and top, feature a high-low veneer pattern for textural interest. The drawers feature full extension soft closing drawer guides for an elegant touch, with the top drawers offering premium felt lining and the bottom drawer with a beautiful cedar panel. Wide pilasters flow into angled block feet to complete the farmhouse styling with a timeworn feel that we all know and love. The custom Antique Pewter bail pull and knob hardware accent the River Place 6 drawer chest to help create an inviting, airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway.
Product Details
| Wood | Pine Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Riverstone White & Tobacco |
| Dimensions | W42 x D18 x H56 |
| Box Dimensions | W45 x D20 x H59 |
| Cubes | 31.37 |
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| High-Low Veneer Patterns | Yes |
| Framed End Panels | Yes |
| Custom Antique Pewter Bail Pull & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 209 lbs. |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 56 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place 6 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.