River Place Entertainment Center
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Entertainment Hutch,75 Inch Entertainment Console
| Weight | 376 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 77 × 82 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Entertainment Center
Infused with emotion, the River Place entertainment center strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills. Crafted with Pine solids and veneers, this set features a heavily distressed two-tone Riverstone White and Tobacco finish. Attention is immediately drawn to the two wood framed doors with shingle accents for a unique design with color tones of white, gray, and brown. One adjustable shelf is located behind the doors. There are six full extension drawers with wood framed drawer fronts and high-low veneer patterns for textural interest. Wide pilasters flow into angled block feet. Wire management provisions are added to conceal wiring and keep things looking neat and tidy. With heavy crown molding and custom Antique Pewter bail pull and knob hardware, the River Place entertainment center creates an inviting, airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway.
Product Details
| Wood | Pine Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Riverstone White & Tobacco |
| Dimensions | W77 x D19 x H82 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 52.73 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| Doors Feature Shingle Accents | Yes |
| High-Low Veneer Patterns | Yes |
| Wood Framed Door & Drawer Fronts | Yes |
| Wide Pilasters | Yes |
| Angled Block Feet | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Custom Antique Pewter Bail Pull & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 376 lbs. |
| Weight | 376 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 77 × 82 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place Entertainment Center from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.