River Place Trestle Table Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Trestle Table Base,Trestle Table Top
| Weight | 248 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 44 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Trestle Table Set
Designed to entice a sense of calm and tranquility into interior spaces, the River Place trestle table strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills. Crafted of Pine solids and veneers, this table features a heavily distressed Riverstone White and Tobacco finish. The trestle table includes a removable and self-storing eighteen inch leaf on an easy glide leaf track system to make expansion a breeze. The top offers softly rounded edges with step molding that flow to the heavy turned pedestals with a center trestle to ensure stability. The River Place trestle table creates an inviting airy atmosphere in your home while providing comfort in your own private getaway.
Product Details
| Wood | Pine Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Riverstone White & Tobacco |
| Dimensions | W44 x D102 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 26.66 |
| Includes a Self-Storing 18 Inch Leaf | Yes |
| Easy Glide Leaf Track System | Yes |
| Softly Rounded Edges | Yes |
| Step Molding | Yes |
| Heavy Turned Pedestals | Yes |
| Center Trestle | Yes |
| Shaped Bracket Feet | Yes |
| Weight | 248 lbs. |
| Weight | 248 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 102 × 44 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place Trestle Table Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.