Magnolia Manor 3 Drawer Bedside Chest w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 3-drawer bedside chest in European Traditional design features a felt-lined top drawer, cedar-lined bottom drawer, and a charging station with two USB ports. It is constructed from Rubberwood solids with a weathered brown and antique white finish.
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor 3 Drawer Bedside Chest w/ Charging Station
This 3-drawer bedside chest is the perfect way to accent your room with an effortless blend of European Traditional design. Weathered brown whitewash top paired with the antique white finish creates a truly unique look. Softness is added to the design with canted corners and rounded pilasters, accompanied by bead molding on each drawer front. The chest features a felt lined top drawer, cedar lined bottom drawer and bottom case dust proofing that is accented by custom antique pewter bail and knob hardware. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the benefit of the incorporated charging station, featuring two USB ports, making multi device charging a breeze.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W36 x D18 x H34 |
| Box Dimensions | W39 x D21 x H38 |
| Cubes | 17.79 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawer | Yes |
| Framed Drawer Fronts | Yes |
| Features Charging Station w/ 2 USB Ports | Yes |
| Antique Pewter Knob and Bail Hardware | Yes |
| Weight | 132 lbs. |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 34 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor 3 Drawer Bedside Chest w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.