Leah Twin Sleep Chair – 555418
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
A compact twin sleep chair that converts to a twin bed with a Supreme Comfort™ quilted innerspring mattress and includes a patented ComfortCore® cushion and an 18″ accent pillow.
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 54 × 38 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Leah |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Leah Twin Sleep Chair – 555418
Turn any room into a stylish and functional guest room with the Leah Twin Sleep Chair. Its sleek profile is perfect for smaller spaces, yet it opens up to become a super comfortable twin bed, complete with a Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress measuring 5.5” thick. By day, this sleeper is a true beauty too, with curving rolled arms, welt trim and a patented ComfortCore® cushion that provides optimum support for a long or short sit. Includes one 18” accent pillow.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish and versatile sleeper | Yes |
|---|---|
| Curving rolled arms | Yes |
| Elegant welt trim | Yes |
| Patented ComfortCore® seat cushion | Yes |
| Includes one 18” accent pillow | Yes |
| Includes standard Supreme ComfortTM quilted innerspring mattress | Yes |
| Twin mattress dimensions 71.5” L x 32” W x 5.5” H | Yes |
| Recommended twin sheet size 66” x 96” (approx.) | Yes |
| Total length of slepeer when bed is pulled out and fully extended is 90.5″ | – |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 54 × 38 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Stone |
| Style | Transitional |
| Collection | Leah |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Why buy the Leah Twin Sleep Chair – 555418 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.