King Panel Headboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Enhance your bedroom with this King panel headboard, blending European Traditional design with a casual aesthetic. It features a weathered brown and antique white finish on poplar solids with white oak and birch veneers, complemented by an arched crown an
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 83 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
King Panel Headboard
Accent your bedroom with the perfect blend of European Traditional design and casual appeal using the Magnolia Manor King Panel Headboard. Finished in a weathered brown and antique white finish with heavy chipping combination this piece is crafted of poplar solids and white oak and birch veneers.The king panel headboard features an arched crown with dog bone accents on each corner adding definition and character. The headboard will work with a metal bed frame or the panel footboard and rails.
Product Details
| Cubes | 17.53 |
|---|---|
| Arched Crown Molding | Yes |
| Dog Bone Accents | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Heavy Chipping & Distressing | Yes |
| Combined_dimensions | W83 x D4 x H72 |
| Feature_1 | Arched Crown Molding |
| Feature_2 | Dog Bone Accents |
| Feature_3 | Bead Molding |
| Feature_4 | Heavy Chipping & Distressing |
| Epcubes | 17.53 |
| Epboxwidth | 85.83 |
| Epboxdepth | 57.87 |
| Epboxheight | 6.1 |
| Epprodwidth | 82.5 |
| Epproddepth | 3.87 |
| Epprodheight | 72 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 116 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 83 × 72 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the King Panel Headboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.