Magnolia Manor Vanity Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Magnolia Manor vanity stool features European traditional design with an antique white finish on rubberwood solids. Upholstered in ivory tweed chenille, it has turned faceted legs and a seat height of 18.5 in.
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Vanity Stool
Accent your bedroom with the perfect blend of European Traditional design and casual appeal using the Magnolia Manor vanity stool. Finished in an antique white finish with heavy chipping combination this piece is crafted of poplar solids. The vanity is upholstered in a chenille fabric laced with tones of white, tan and brown threads and features turned faceted legs for a beautiful combination. The vanity stool works with the Vanity for a great place to start your morning routine.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W16 x D18 x H18 |
| Box Dimensions | W21 x D19 x H10 |
| Cubes | 2.34 |
| Upholstered in Ivory Tweed Chenille | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Seat Height 18.5″ | – |
| Weight Limit: 200 Pounds | Yes |
| Weight | 15 lbs. |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
| Features | Fabric |
Why buy the Magnolia Manor Vanity Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.