Grandpas Cabin Dresser & Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
7 Drawer Dresser,Mirror
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Oak |
| Style | Traditional |
| Collection | Grandpas Cabin |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Grandpas Cabin Dresser & Mirror
Complete your rustic American look with the Grandpa’s Cabin dresser and mirror. Crafted of rubberwood solids and oak veneers, this kit features complete case dust proofing to protect your contents, French and English dovetail drawer construction, full extension and fully stained interior drawers, bluff-cut drawer fronts, wood and peg accents that offer a craftsman feel, and is accented with antique brass knob hardware. The dresser has seven drawers and pairs well with the large picture frame mirror with a 1” bevel and includes bolt-on supports.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Aged Oak |
| Dimensions | W65 x D18 x H77 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 35.74 |
| Rustic American Bedroom Design | Yes |
| Wood & Peg Accents Give Craftsman Feel | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Complete Dust Proofing | Yes |
| Large Picture Frame Mirror | Yes |
| Antique Brass Knob Hardware | Yes |
| Weight | 241 lbs. |
| Weight | 241 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aged Oak |
| Style | Traditional |
| Collection | Grandpas Cabin |
Why buy the Grandpas Cabin Dresser & Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.